طراحی نمای ساختمان چیست؟ نما به یک سمت، معمولاً جلوی ساختمان اشاره دارد. این یک قطعه جدایی ناپذیر برای طراحی کلی یک ساختمان است. این فرصت را برای ایجاد شخصیت در یک ساختمان فراهم می کند. نماها می توانند اشکال و اندازه های مختلفی داشته باشند و این واقعاً فرصتی برای معمار است که استعداد خود را با جان بخشیدن به یک ساختمان به نمایش بگذارد.

اگرچه نما اغلب با ساختمان‌های قدیمی‌تر و ساختمان‌های معتبر مرتبط است، اما هر ساختمانی می‌تواند نمای قابل تشخیصی ایجاد کند. بسیاری از ساختمان ها و ساختمان های فهرست شده در مناطق حفاظت شده ممکن است محدودیت هایی برای تغییر نما داشته باشند. این نشان دهنده اهمیت آنها نه تنها برای ساختمان، بلکه برای جوامع و محیط های محلی است.

نمای رومی

نمای رومی

طراحی نمای ساختمان

کرتین وال نوعی نما است که تاثیر ساختاری ندارد. این یک سازه جداگانه است که به ساختمان متصل شده است. این امر به ویژه در معماری مدرن رایج است، جایی که معمار به سادگی از یک طرح استفاده می کند اما آن را به پشتوانه ساختاری یک ساختمان نمی آورد.

اینجا در نوین ارچ ما مشتاق نشان دادن این هستیم که چگونه معماری و ساختمان‌های مدرن می‌توانند از نماها برای بهبود طراحی ساختمان‌ها استفاده کنند. یک طراحی نمای ساختمان ساده و در عین حال زیبا می تواند به طور ناگهانی شخصیت یک ساختمان و نحوه درک آن را تغییر دهد. این قدرت طراحی عالی است و این چیزی است که ما به طور خستگی ناپذیر روی ایجاد آن کار می کنیم.

طراحی نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان

چرا نمای ساختمان مهم است؟

نمای ساختمان مهم است زیرا فرصتی برای تأکید بر طراحی است. بسیاری از ساختمان‌ها به طرح‌های استانداردی رضایت می‌دهند که مقررات ساختاری را رعایت می‌کنند اما فاقد هر نوع خاصیت هستند. این تأثیر مخربی بر مکان‌هایی دارد که ما در آن زندگی می‌کنیم و ساختمان‌هایی که همگی چیز خاصی ندارند.

نمای ساختمان علاوه بر زیبایی شناختی، نقش مهمی در بهره وری انرژی و همچنین ارتباط طراحی بیرونی ساختمان با طراحی داخلی دارد. با نوآوری های جدید در مواد، ایده ها و طراحی، نمای ساختمان می تواند فرصت های زیادی را برای ساختمان ها باز کند.

از آنجایی که ما دائماً از ساختمان‌هایی که در آن زندگی می‌کنیم و در آن کار می‌کنیم تقاضای بیشتری داریم – چه میزان مصرف انرژی آن‌ها به این صورت باشد، چه میزان مناسبی که در یک مکان خاص قرار دارند، نمای ساختمان بخش مهمی در این امر است.

نمای ساختمان یا کرتین وال تأثیر زیادی بر جریان هوا و نور در ساختمان و همچنین نحوه مقابله آن با شرایط محیطی خواهد داشت. به عنوان مثال، این می تواند به جلوگیری از تشکیل یک تونل باد یا آسیب پذیر بودن ساختمان در برابر تابش باد شدید کمک کند.

نمای بیرونی ساختمان کمک مثبتی به حوزه عمومی می کند

نمای ساختمان که از یک خیابان قابل مشاهده است نقش مهمی در کمک به رفاه و جذابیت یک منطقه دارد. بنابراین نماها باید طوری طراحی شوند که دارای مقیاس و ظاهر دلپذیر، تناسب و ریتم، رابطه جامد به خالی و مادی بودن باشند. باید به طراحی آنها دقت و توجه کرد تا اطمینان حاصل شود که ساختمان در برابر مشاهده انتقادی از دور و نزدیک می ایستد. ضروری است که تمام ارتفاعات ساختمان به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از توسعه کلی در نظر گرفته و طراحی نمای ساختمان شوند.

خطوط ساختمانی و شکست ها را دنبال کنید

یک خط ساختمانی مشترک، تداوم نماهای ساختمان را ایجاد می کند و تعریف و محصور کردن خیابان را فراهم می کند. این امر قلمرو عمومی را افزایش می دهد و به ادغام یک ساختمان جدید در یک محیط ساخته شده موجود کمک می کند. در جایی که ساختمان ها عقب افتاده اند، اطمینان حاصل کنید که فضاهای بیرونی به دست آمده قابل استفاده و جذاب هستند نماها را طوری طراحی کنید که دارای مقیاس، تناسب و ریتم دلپذیر و رابطه جامد به خالی باشد.

طراحی نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان

اطمینان حاصل کنید که نماها به یک قلمرو عمومی جالب و سرزنده کمک می کنند با ترکیب:

  • درها و پنجره های مکرر، با چند دیوار خالی
  • ساختمان های باریک جلو برای دادن ریتم عمودی تر
  • برآمدگی ها و حفره ها از طریق استفاده از پنجره ها، بالکن ها و ایوان ها
  • استفاده از مواد و جزئیاتی که دقت در طراحی و اجرا را نشان می دهد. در ترکیب کلی نما، درمان پایه، وسط و بالا را در نظر بگیرید.
  • برای ارائه نور طبیعی به ساکنان و ایجاد یک نمای جذاب و مفصل، از ویژگی هایی مانند سایه بان خورشید، قفسه های روشن و پنجره های کناری استفاده کنید.
  • بالکن های اکسترودینگ و فرورفته یک روش اضافی برای کنترل خورشیدی هستند که سایه و اتصال را فراهم می کنند.
  • بالکن های اکسترود شده و فرورفته دسترسی به فضای باز را فراهم می کنند در حالی که به طور همزمان سطوح مناسب سایه را برای مناطق داخلی ایجاد می کنند.

نماهایی با جزئیات غنی

تعداد و ترکیب عناصر در نمای ساختمان، و روابط متضاد بین آنها – همانطور که از دور و نزدیک مشاهده می شود – کیفیت بصری و علاقه را تعیین می کند. معماری بزرگ شهری مستلزم آن است که در هر مقیاس، از طیف وسیعی از فواصل دید، سطح ساختمان از نظر جزئیات غنی به نظر برسد.

بالکن ها باید در هنگام طراحی نما مورد توجه قرار گیرند

بالکن ها و همچنین پنجره های گوشه ای و پنجره های کناری می توانند برای بیان نماها و بهبود نظارت غیرفعال استفاده شوند. بالکن‌های توکار باید در صورت امکان انتخاب شوند زیرا حریم خصوصی بهتر، محافظت بهتر در برابر آب و هوا و شکل معماری جذاب‌تری نسبت به بالکن‌های کنسولی ارائه می‌دهند.

بالکن‌های سرپوشیده ممکن است در مکان‌های خاصی مناسب باشند، به‌ویژه زمانی که سر و صدا یا بادهای غالب موضوعی هستند. آنها باید به گونه ای طراحی نمای ساختمان شوند که همان ویژگی های یک بالکن خارجی را داشته باشند:

  • اکثر شیشه ها باید کشویی باشند تا فضا باز شود
  • باید فضای کافی برای میز و صندلی در نظر گرفته شود
  • روکش کف باید در برابر آب و هوا مقاوم باشد

بالکن ها باید به عنوان گسترش مستقیم منطقه اصلی نشیمن داخلی عمل کنند. بالکن های توکار باید در صورت امکان انتخاب شوند زیرا حریم خصوصی بهتر، محافظت در برابر آب و هوا و مفصل بندی معماری و عمق نما بهتر از بالکن های کنسولی ارائه می دهند.

به پشت ساختمان فکر کنید

نمای عقب اغلب بسیار قابل مشاهده است، به خصوص زمانی که توسعه بلندتر از ساختمان های اطراف باشد. اینها باید به دقت در نظر گرفته شوند تا اطمینان حاصل شود که از زیبایی ساختمان کاسته نمی شوند.

دسترسی به گالری طراحی به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از ساختمان – شامل صفحه نمایش و عناصری است که به صورت بصری گالری را در نما یکپارچه می کند. عرض اضافی در اطراف پله ها و آسانسورها می تواند به فضاهای اجتماعی غیررسمی تبدیل شود. عرض اضافی در گالری به مسائل مربوط به حریم خصوصی در هنگام قرارگیری پنجره های خانه مستقیماً با فضاهای گالری کمک می کند.

بالکن ها در ارتفاع عقب باید فاصله مناسبی داشته باشند تا از مشرف شدن بین آپارتمان ها جلوگیری شود. غربالگری و نرده های مات می تواند به بهبود حریم خصوصی کمک کند. هر دیوار خالی باید شامل تغییراتی در مواد، الگوها، رنگ ها یا سایر عناصر طراحی باشد تا تغییرات بصری ایجاد کند. عناصر خدمات ساختمان مانند لوله‌های زهکشی، توری‌ها، پرده‌ها، تهویه و درهای ورودی پارکینگ را در طراحی کلی نما ادغام کنید. در طول فرآیند طراحی برای اطمینان از اینکه آنها به خوبی در فرم کلی ساختمان ادغام می شوند. توجه ویژه ای باید به تأثیر زیبایی شناختی آنها در مناطق قابل مشاهده سقف و نماها داده شود.

معماری نما چوبی

معماری نما و دیوارهای پرده می تواند به دستیابی به چیزهای مختلف زیادی برای یک معمار کمک کند. در نوین آرچ ما همه چیزهایی را که با چوب برای نمای ساختمان ممکن است به نمایش گذاشته ایم. روکش چوبی به دلیل ویژگی های زیست محیطی، هزینه، ویژگی های نصب و سهولت استفاده، برای این کار بسیار مناسب است. روکش چوبی به ما این امکان را می دهد که نماهایی ایجاد کنیم که ارزش ساختمان را فراهم کند و همچنین زیبایی شناسی خیره کننده ای ایجاد کند.

ما متوجه شدیم که توانایی ما در استفاده از الوار برای ترکیب طبیعی ساختمان با موقعیت مکانی آن چیزی است که ساختمان را به سطح بعدی می برد.

نمای چوبی به معمار اجازه می دهد تا جزئیات بسیار زیادی را ایجاد کند که با مواد دیگر امکان پذیر نیست. این باعث می شود تا یک ساختمان بسیار تمیز و مرتب باشد، که به ایجاد یک نمای کلی بسیار حرفه ای و چشمگیر کمک می کند. روکش چوبی را می توان برای ایجاد الگوها یا توهمات روی دیوار استفاده کرد یا در کنار مواد ناهموار و روستایی برای ایجاد یک ظاهر متضاد زیبا استفاده کرد.

طراحی نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان

روکش چوبی نمای ساختمان

نوع روکش چوبی مورد استفاده نیز می تواند نقش مهمی در شکل دادن به شخصیت یک ساختمان داشته باشد. گونه های مختلف و رفتار متفاوت بر رنگ و ظاهر چوب تاثیر می گذارد. این فرصت هایی را برای ایجاد تضادها و طرح های هوشمندانه ای فراهم می کند که از ویژگی های طبیعی روکش چوبی استفاده می کند.

هنگام طراحی و ساخت نما هیچ قانون یا فرآیندی وجود ندارد که باید رعایت کنید. این کاملا به شما بستگی دارد و یک فرصت واقعی برای نمایش شخصیت در ساختمان است. نماها و دیوارهای پرده ویژگی هایی هستند که هم خانه ها و هم ساختمان های تجاری می توانند از آن استفاده کنند. از آنجایی که افراد بیشتری علیه طراحی خسته کننده و سازه های ساختمانی استاندارد شورش می کنند، نمای ساختمان احتمالاً به بخشی جدایی ناپذیر از طراحی نمای ساختمان تبدیل می شود.

راه حل های نمای چوبی

اگر مایلید ببینید چگونه می‌توانیم یک ساختمان را با استفاده از راه‌حل‌های نمای چوبی متحول کنیم یا می‌خواهید از ابتدا به برنامه‌ریزی یک ساختمان جدید کمک کنیم، امروز با ما تماس بگیرید و به شما نشان دهیم که چه چیزی با نمای ساختمان ممکن است.