آجر قزاقی یا آجر نمای سنتی چیست ؟

سنگاج قیمت آجر قزاقی

آجر قزاقی یا آجر نمای سنتی چیست ؟

آجر قزاقی چیست ؟

شاید برای شما جالب باشد بدانید چرا نام این محصول ساختمانی به نام قومی روسی انتخاب شده است. پیشینه استفاده از آجر قزاقی در نمای ساختمان به زمان قبل از دوره ساسانیان بر می گردد. در اوایل قرن بیستم میلادی قومی به نام قزاق از جنوب قزاقستان شوروی به ایران مهاجرت کردند. در آن زمان سربازان قزاقی سربازخانه هایشان را و معماران روسی کاخ ها و مسجدهایشان را با استفاده از نوعی آجر سفید رنگ در ابعاد ۵*۱۰*۲۰ بنا می کردند. دو امارت کاخ کسری و مساجد جامع بنا شده از آن زمان سندی بر این ادعا می باشند. از آن زمان تاکنون آجرهای تولید شده با خاک رس در این ابعاد را به نام قبیله روسی (قزاق) می دانند.

آجر قزاقی از قدیمی ترین نوع آجر نمای سنتی می باشد که برای نمای آجر سنتی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. شیوه سنتی تولید آجر نمای قزاقی به صورت نپخته و خشک کردن در نور مستقیم آفتاب بوده است. این شیوه کم کم با گذشت زمان و پیشرفت صنعت و همچنین عدم استحکام لازم، تکامل یافت به گونه ای که امروزه محصول را در کوره های آجر پزی و شرایط صنعتی می پزند.

 

آجر قزاقی
تولید آجر قزاقی نما در کارخانه آجر قزاقی به دو صورت سنتی و صنعتی تولید می گردد. در شیوه سنتی که همانگونه که ذکر کردیم ترکیب خاک رس و آب را به درون قالب های چوبی می ریزند و در نور مستقیم آفتاب خشک می کنند. در شیوه صنعتی تولید این محصول نیز ابتدا خاک رس طبیعی را با ترکیب با آب به صورت گل درآورده سپس به قالب های مورد نظر در ابعاد و اشکال گوناگون منتقل کرده و پس از خشک شدن به کوره منتقل می نمایند. در این مرحله آجر در دمای ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد به صورت کامل پخته می شود. اکنون با توجه به زمان قرار گیری آجر در کوره رنگ آن مشخص می شود. این مدل آجر نمای ساختمان سنتی به دلیل برخورداری از بافتی طبیعی دارای سبک و سیاق ساده ای می باشد که ضمن زیبا سازی موجب جذب بالای ملات می شود. از همین رو مقاومت زیادی در برابر سقوط و یا سست شدن بر روی نما را بدست خواهد آورد.

در بحث برآورد قیمت آجر قزاقی این نکته را باید خاطر نشان کرد این محصول براساس شیوه تولید قیمت های متفاوتی دارد. به عنوان مثال قیمت این محصول تولید شده به شیوه سنتی کمتر از مدل تولید شده به شیوه صنعتی می باشد. دلیل آن استفاده از خاک های شیل و نسوز در ساخت همچنین شرایط آزمایشگاهی و استفاده از تجهیزات پیشرفته می باشد که طبیعتا مستلزم صرف هزینه می باشد. قیمت آجر قزاقی اصفهان با توجه به خاک مرغوب این منطقه و تولید آن در شرایط آزمایشگاهی اندکی گران تر بوده البته با توجه به زیبایی و استحکام بالای آن استفاده از این محصول را مقرون به صرفه کرده است.

اجرای آجر نمای سنتی

آجر نمای ساختمان قزاقی به دلیل عاری بودن از آهک دچار ترک خوردگی یا شکستگی بر روی سطح نخواهد شد. این محصول همچنین کمترین میزان شوره پس از نصب، همچنین استحکام بالایی در برابر سرما و گرما را دارا می باشد، از همین رو اغلب برای زیبا سازی نمای بیرونی مکان های سنتی، رستوران ها، ساختمان های مسکونی، ویلایی، فضای سبز، روف گاردن، طراحی های نمای کلاسیک و… مورد استفاده قرار می گیرد. ضمن آنکه آجر نما قزاقی به تایید اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری کل کشور رسیده است.

انواع آجر نمای سنتی

کارخانه آجر نمای سنتی این محصول را در انواع رنگ ها و ابعاد گوناگون تولید و به بازار عرضه می نماید. آجر نما سنتی اصفهان در رنگ های قرمز اخرایی، نارنجی، زرد، پوست پیازی و خاکی در بازار موجود می باشد. همچنین ابعاد آجر قزاقی نما متفاوت و در ابعاد ۱۰*۱۰ یا ۲۰*۲۰ که اغلب مربعی شکل و اشکال مستطیلی نیز در اندازه های ۵٫۵*۲۰ تا ۷*۲۳ سانتی متر تولید می گردد. فروش آجر قزاقی همچنین در مدل های آجر قزاقی پلاک، کف، کامل، طرح دار، دور ستون، ال لب تیز، ال لب گرد، راسته گرد، دور ستون کوچک و بزرگ، مجلسی گلدارو حاشیه گلدار به فروش می رسد.

آجر نمای ستی

قیمت آجر قزاقی کف

یکی از زیباترین و بهترین انتخاب ها برای اجرای کف با استفاده از آجر قزاقی کف فرش می باشد. این محصول در ابعاد ۲۰*۲۰ با ضخامت ۵ سانتی متر تولید می گردد. ناگفته نماند در گذشته از این مدل آجرها برای دیوارهایی با ضخامت ۴۵ سانتی متر مورد استفاده قرار می دادند. این محصول به دلیل زیبایی منحصر به فرد در کنار تولید به شیوه سنتی جایگاه خوبی در بین مشتریان خود پیدا کرده است.

از دیگر مزایای استفاده از این مدل آجر ضخامت آن می باشد که به ۵ سانتی متر می رسد. این در حالیست که دیگر مدل ها ضخامت برابر با ۲٫۷ سانتی متر دارد. این ضخامت موجب ایجاد استحکام و دوام در قسمت کف ساختمان خواهد شد.

آجر قزاقی کف را می توانید در رنگ های قرمز، زرد، خاکی، قرمز اخرایی، نارنجی و پوست پیازی تهیه کنید، البته دو رنگ زرد و خاکی از متداول ترین ها می باشد. آجر نما طرح سنتی قزاقی با دارا بودن استحکام بالا در برابر رطوبت، سرما و گرما همچنین ماندگاری بالای رنگ این محصول نیازی به صرف هزینه های مجدد برای تعمیر یا تعویض تا زمانی طولانی را نخواهد داشت. بنابراین قیمت آجر نمای سنتی را به دلیل مزایای فراوان آن می توان مقرون به صرفه در نظر داشت.

آجر قزاقی روستیک

به طور کلی روستیک به عملیاتی گفته می شود که با استفاده از دستگاه های مخصوص اقدام به ایجاد خلل و فرج هایی برای تداعی کردن حالت سنتی بر روی آجر می نمایند. قابل ذکر است عملیات رستیک سازی تنها بر روی آجرهای قزاقی صنعتی که دارای استحکام لازم می باشد امکان پذیر است. بی نظمی موجود بر روی سطح این محصول باعث ایجاد جلوه ای طبیعی و سنتی بوده و اغلب کاربرد استفاده در معماری داخلی را دارد.
قیمت آجر قزاقی را در وب سایت اختصاصی سنگاج دریافت نمائید. جهت خرید آجر قزاقی همچنین دریافت مشاوره با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

 

ارسال دیدگاه