قالب وافل

اجرای سقف وافل

سقف وافل چیست؟ با گسترش زندگی شهرنشینی ساخت و ساز با سرعت زیادی در حال انجام است. کارفرمایان، پیمانکاران و افرادی که در زمینه ساخت و ساز فعالیت دارند به دنبال راهکار، ابزار و تکنولوژی‌هایی هستند که در این زمینه به آن‌ها کمک کرده تا بتوانند علاوه بر تسریع روند ساخت و ساز، هزینه‌های اجرا را به حداقل برسانند. یکی از این راهکارها استفاده از سقف وافل است.

سقف وافل به دلیل شباهتی که با نان وافل دارد اینگونه نامگذاری شده است. سقف وافل می‌تواند در مناطقی که مساحت زیربنا زیاد است گزینه مناسبی باشد. سقف وافل سقفی است که از بتن مسلح ساخته شده است. در این سقف تیرچه‌های بتنی به صورت منظم به کار رفته است. سقف وافل بسته به کاربرد و محل استفاده یا سلیقه مشتری در اشکال مربع، مستطیل و مثلث ساخته می‌شود.

این دسته از سقف‌ها در دو دسته قالب وافل یک طرفه و قالب وافل دوطرفه دسته بندی می‌شوند. در مکان‌هایی که ارتفاع سقف زیاد است معمولا از سقف وافل استفاده می‌کنند. سالن همایش، مترو، سینما، فرودگاه و … از جمله این مکان‌ها هستند. وزن سقف وافل در مقایسه با سقف‌هایی که با مصالح سنتی ساخته می‌شوند کمتر است. در نتیجه فشاری که بر اثر وزن دیوار به ساختمان وارد می‌گردد بسیار کاهش می‌یابد. در این نوع سقف آرماتوربندی به صورت دو طرفه اعمال می‌گردد. از دیگر مزایای سقف وافل کاهش هزینه است. در این روش در مقایسه با سقف ساخته شده با مصالح سنتی میزان بتن مورد استفاده کاهش می‌یابد. از این سقف می‌توان برای تمام طبقات استفاده نمود.

از دیگر مزایای استفاده از سقف وافل ماندگار بودن قالب آن است. قالب وافل را پس از جداسازی می‌توان در پروژه‌های دیگر به کار برد. از همین رو برخی قالب وافل خود را پس از اتمام پروژه با عنوان سقف وافل دست دوم فروخته و برخی دیگر آن را اجاره می‌دهند. در صورت عدم استفاده از آن قابل تجدید بوده و از جمله ابزار سازگار با محیط زیست است.

سقف وافل برای اجرای سقف وافل می‌توان از سه روش استفاده کرد.روش اجرای درجا، اجرای آماده و اجرای پیش ساخته این سه روش هستند. در روش پیش ساخته مراحل آرماتوربندی، بتن ریزی و قالب گذاری در کارخانه انجام شده و پس از نصب داربست سقف در محل مورد اجرا نصب و بتن ریزی برای اتصال انجام می‌گردد. در روش آماده قالب بندی، بتن ریزی و آرماتوربندی در کارخانه اجرا و در محل نصب می‌گردند. در روش درجا تمام مراحل نام برده در محل ساخت انجام می‌شود.

ویژگی‌های سقف وافل چیست؟

• وزن سقف وافل در مقایسه با سقف‌هایی که با مصالح سنتی ساخته می‌شود کمتر است. از همین رو با استفاده از آن بار مرده و فشار وارده بر دیوارهای ساختمان کاهش می‌یابد. • میزان بتن مصرفی در این روش کمتر بوده و از لحاظ اقتصادی مقرون بصرفه‌تر خواهد بود. • هزینه اجرا و ساخت این دسته از سقف‌ها کمتر است. • با استفاده از این روش نیازی به بلوک و تیرچه اضافی نیست. • برای سقف‌هایی با دهانه بلند مناسب هستند. • به دلیل وجود حفره در سقف در برابر آتش سوزی مقاوم است • عایق خوبی در برابر صدا است. • برای ساختمان‌های اداری و مسکونی مناسب است. • در صورت استفاده با نورپردازی دیگر نیازی به زیباسازی خاصی ندارد. • با سقف وافل ارتعاشات به حداقل می‌رسد.

دستمزد اجرای سقف وافل و عوامل موثر بر قیمت

از مهمترین و جدیدترین سقف‌ها در ساخت و ساز است. به دلیل ساختار مشبکی آن به آن سقف مشبک نیز گفته می‌شود. یکی از مسائل مهم برای هر کارفرمایان هزینه اجرا و دستمزد است. دستمزد اجرای سقف وافل در مقایسه با سقف‌هایی که با مواد و مصالح سنتی ساخته می‌شوند کمتر است. محاسبه دستمزد اجرای سقف وافل برای کارفرما بسیار مهم است. در هر یک از مراحل اجرا هزینه متفاوتی درنظر گرفته می‌شود. از طرفی عوامل مختلفی نیز وجود دارند که بر قیمت نهایی سقف وافل اثرگذار هستند.

اندازه سقف، نوع مواد و مصالح مورد استفاده از مهمترین این عوامل هستند. سابقه استفاده از سقف وافل در ایران زیاد است. هزینه‌های اجرای سقف وافل به هزینه اجرای کناف، هزینه استهلاک قالب وافل، قیمت هر تن بتن، قیمت آرماتور بر مبنای هر کیلوگرم، هزینه اجرای اسکلت با تیرچه و هزینه استهلاک قالب وافل بستگی دارد. پس از مشخص شدن هزینه‌های مرتبط با اجرای سقف وافل دستمزد تعیین می‌گردد. معمولا مبلغ متفاوتی برای اجرا و دستمزد هر بخش در نظر گرفته می‌شود. این مقادیر می‌تواند ثابت یا متغیر باشد.

نوع و وسعت پروژه از دیگر عوامل تاثیرگذار بر مبلغ دستمزد اجرا هستند. ابتدا باید این پارامترها مشخص شده، مساحت زیربنا تعیین گشته و در نهایت مبلغ دستمزد اجرا تعیین گردد. سقف وافل در مقایسه با سقف کوبیاس و یوبوت از هزینه کمتری برخوردار است.

از کیفیت و تمیزی کار در این بخش نباید غافل شد. برخی از کارفرمایان می‌خواهند زمان اجرای پروژه به حداقل برسد. از همین رو کارگر بیشتری مورد نیاز است تا در کمترین زمان پروژه به اتمام رسد. هرچه تعداد کارگران بیشتر شود و زمان اجرای پروژه کمتر، مبلغ بیشتری برای دستمزد اجرای سقف وافل باید در نظر گرفته شود. برخی کارفرمایان برای کاهش هزینه‌های خود اجاره قالب وافل را به خرید آن ترجیح می‌دهند. شرکت‌های زیادی در زمینه اجرای سقف وافل فعالیت می‌کنند. برای خرید می‌بایست شرکتی را انتخاب کرد که در این زمینه از تخصص، تجربه و کادری مجرب بهره‌مند بوده و سابقه کار و رزومه خوبی در زمینه اجرای سقف وافل داشته باشد.

مجری سقف وافل

شرکت گنبد فیروزه یکی از شرکت‌های بزرک در زمینه تولید سقف وافل در ایران است. نمایندگی‌های متعدد در اقصی نقاط کشور و همچنین کشور عراق موجب شده تا برای انجام پروژه‌های کوچک و بزرگ مورد توجه بسیاری از کارفرمایان قرار گیرد. برای دریافت خدمات و بهر‌مندی از مشاوره با کارشناسان ما و با شماره تلفن 031-36250376 تماس حاصل بفرمایید.

نکات مهم در اجرای سقف وافل

• اجراکننده سقف وافل در زمان اجرای پروژه باید همواره به نکاتی توجه کند: • مجری باید به محل نصب پایه‌ها توجه کند. • در صورت نصب پایه‌ها در خاک، خاک باید از مقاومت و استقامت کافی برخوردار باشد. • اگر خاک نشست نکرده باشد در صورت لرزش پایه‌ها ممکن است مشکلاتی ایجاد گردد. • پایه‌ها باید از استحکام کافی برخوردار باشند. • برای نصب پایه‌ها باید به فواصل قرار گرفتن آن‌ها دقت کرد تا سقف دچار نشست نگردد. • تعداد و محل پایه در حفظ مقاومت سقف بسیار مهم است. • در هنگام برداشتن پایه‌ها باید تعدادی آن‌ها در جای خود باقی بماند.