وظایف مشاور حقوقی

وظایف مشاور حقوقی

کارشناس یا مشاور حقوقی اطلاعات کافی در رابطه با مسائل حقوقی و کیفری دارد. افراد با مراجعه به مشاوران حقوقی می توانند در مورد مسائل حقوقی که شامل مشکلات خانوادگی ، عقد قراردادهای تجاری و همکاری ،معاملات و .. است، مشورت های لازم را داشته باشند ، اطلاعات کافی از قوانین و مقررات در هر زمینه را به دست آورند . افراد در بعضی از موارد نیازی نیست که به صورت حضوری برای پرسش و اطلاع از قوانین و مقررات موجود به مشاور حقوقی مراجعه کنند بلکه با پیشرفت تکنولوژی و امکان برقراری ارتباط برای مشاوره حقوقی تلفنی و آنلاین برای آن ها مقدور می باشد .

مشاور حقوقی چه وظایفی را برعهده دارد ؟

تمامی فارغ التحصیلان رشته حقوق می توانند در شرکت ها و سازمان های خصوصی و دولتی به عنوان مشاور حقوقی مشغول به کار شوند . این افراد در حوزه های مختلفی چون امور قراردادها ، امور پژوهشی و دعاوی می توانند فعالیت داشته باشند .

مشاور حقوقی

شرح وظایف مشاور حقوقی در رابطه با امور قراردادهای شرکتی که در آنجا فعالیت دارد و یکی از طرفین قرارداد محسوب می شود به این صورت است که مشاور حقوقی بررسی های لازم را انجام داده و نکات مهم و اساسی را بیان می کند و گاهی پیش نویس قراردادها را تهیه می کند. در بعضی از شرکت ها تایید و امضای وکیل الزامی است و با تایید او توافق نهایی انجام می شود.

شرکت ها در دوره فعالیت خود امکان درگیری با دعاوی گوناگون که گاهی خود نقش خواهان و یا نقش خوانده هستند را دارند .گاهی شرکت ها از مشاوران حقوقی خود در صورت داشتن پرونده وکالت به عنوان وکیل استفاده می کنند تا لایحه های مورد نیاز را تهیه کند و در نقش وکیل شرکت اقدام کند .

انجام امور پژوهشی یکی دیگر از وظایف وکیل خبره محسوب می شود ، برای انجام آن ابتدا به مطالعه و تحقیق در مورد موضوع پژوهشی می پردازد و گزارش هایی را در رابطه به آن به شرکت یا ارگان دولتی ارائه می دهد.

ویژگی های اساسی مشاور حقوقی

به طور کلی باید دارای ۳ ویژگی اساسی باشد که در این مطلب به آن اشاره خواهیم کرد :

  • تخصص و آگاهی لازم در زمینه های مورد نیاز حقوقی را داشته باشد .
  • نسبت به اسناد و مدارکی که به آن سپرده می شود امانت داری را رعایت کند .
  • نسبت به داده ها و اطلاعات شخصی ، اسرار تجاری و تمامی اطلاعاتی که به او داده می شود اصل رازداری را رعایت کند .

درباره نویسنده